W ramach mobilności akademickiej dla pracowników Politechnika Łódzka obecnie realizuje wymianę z wybranymi uczelniami w następujących Krajach Partnerskich: Ukraina, Rosja, Białoruś, Kazachstan, Brazylia, Salwador, Honduras, Chiny, Japonia i Stany Zjednoczone.

Lista uczelni w Krajach Partnerskich, z którymi PŁ posiada podpisane umowy

Pracownicy Politechniki Łódzkiej mogą ubiegać się o udział oraz finansowanie mobilności w ramach:

• wyjazdów celowych - zaplanowanych i zaakceptowanych na etapie składania kolejnych wniosków przez PŁ na realizację projektów mobilności z Krajami Partnerskimi (raz w roku);
  • wyjazdów otwartych (dostępnych w drodze kwalifikacji otwartej, w ramach której kandydatów ocenia i wybiera uczelniana Komisja Kwalifikacyjna);
  • Stypendium przyznawane jest na krótkie – tygodniowe - wyjazdy do konkretnych uczelni w krajach partnerskich, z którymi Politechnika Łódzka podpisała umowy Erasmus+. Mobilność pracownika może odbyć się w celu:
  • prowadzenia zajęć (pracownicy akademiccy),
  • szkolenia pracownika (pracownicy administracyjni i akademiccy).

Pracownikowi zakwalifikowanemu do wyjazdu za granicę w ramach mobilności Erasmus+ z Krajami Partnerskimi wypłacane jest wsparcie indywidualne kosztów pobytu oraz ryczałt na dofinansowanie kosztów podróży. Wsparcie indywidualne wypłacane jest na okres 5 dni pobytu w uczelni zagranicznej oraz dodatkowo, w zależności od dostępności środków, maksymalnie na 2 dni podróży. Wysokość wsparcia indywidualnego dla każdego wyjazdu jest taka sama i wynosi 160 EUR na dzień.

Wysokość ryczałtu na podróż uzależniona jest od odległości dzielącej miejsce rozpoczęcia podróży oraz miejsce docelowe i jest określona przez Komisję Europejską. Do obliczenia odległości wykorzystuje się kalkulator udostępniony na stronie Komisji Europejskiej:

Całość wsparcia wypłacana jest w walucie Euro w formie przelewu na konto.

Zasady finansowania wyjazdu pracownika - kraje partnerskie

16-09-2019 - 11:40